Foto: Julia Naglestad

Mange hadde store forhåpninger til konserten med Will Oldham, alias Bonnie "Prince" Billy, som sjelden har spilt i Norge. Og han innfridde, tross ti minutters forsinkelse som nok medførte at han måtte kutte ned på settlista. Han spilte heller ikke sine mest kjent sanger, som
I See A Darkness, men det vi fikk var meget bra.

Med seg på scenen hadde han en som spilte saksofon og tverrfløyte, og en som vekslet mellom harmonivokal, lavmælt elgitar, klarinett og blikkfløyte. Med glitter i fjeset sang Billy først New Partner, som han først gang ga ut under aliaset Palace Music i 1995.

Foto: Julia Naglestad



Under May It Always Be (2001) la han inn "weird Norwegian coffee" i teksta! Men han takket også folket i Halden for deres gjestfrihet. Det ble et langt opphold, som ble innledet med en opptreden på åpningskonserten i Fredrikshald Teater torsdag 28. mai.Life Is Scary Horses ble også spilt i en godt over halvfull Brygga Kultursal lørdag. Låta er på hans 2026-album We Are Together Again.

Et høydepunkt ble The Water's Fine (2025), der han først sang lavt og så sterkere og sterkere. Dette er fengende folk/americana på sitt beste. Heretter var det stormende jubel for hver eneste sang.

Foto: Julia Naglestad



Den nydelige Behold! Be Held! (2023) ble etterfulgt av Boise, Idaho (2025) og to låter der vår egen Susanna Wallumrød bidro med vakker harmonivokal: Joy and Jubilee (2003) og den salme-aktige Don Williams-hiten Lord I Hope This Day Is Good. På sistnevnte sang også Oscar, som sto for merch-salget til Billy!

Is My Living In Vain? (2025) avsluttet en strålende konsert som godt kunne vart litt lenger. Bonnie "Prince" Billy var virkelig i storform i Halden!