En av fjorårets store popsensasjoner tar turen til Hovefestivalen i slutten av juni. Empire of the Sun har gjort kjempesuksess med sin særegne og fengende popmusikk, og har i løpet av kort tid fått rykte på seg for å levere helt spesielle og spektakulære konsertopplevelser. Hovefestivalen har jobbet lenge med å få den australske gruppa til Tromøya, sier pressetalsmann Gaute Drevdal:
– Vi snakket med dem i fjor på denne tiden, men de hadde bestemt seg for å vente med turnéplaner til så mange som mulig kunne sangene deres. Det gjorde de antakelig rett i. Låtene til Empire of the Sun har nemlig vært blant de mest spilte på norske og internasjonale radiostasjoner i mellomtiden.
Empire of the Sun ble dannet i 2006 og er kjent for sin særegne visuelle og musikalske stil. På sine egne hjemmesider opplyser de at de at de turnerer med ett tonn kostymer, en spillefilm, 1,21 gigawatt lysutstyr, en dansende sverdfisk, evangeliske fortellinger og fire rosa gitarer(!). Bandet har hele 17 personer i reisefølget sitt og over et dusin utøvere på scenen. Empire of the Sun spiller på Amfiscenen ved midnatt på åpningsdagen til Hove 2010.
– Nattkonsertene i Amfiteatret kan være veldig stemningsfulle opplevelser, noe konsertene med bl.a. Amy Winehouse, Duffy og Prodigy viste. Vi er ganske sikre på at denne konserten ikke kommer til å stå tilbake for noen av dem. Empire of the Sun er en magisk opplevelse av lyd, lys og folk på scenen, sier Drevdal, som tror Empire of the Sun er den perfekte avslutningen på åpningsdagen til Hove 2010.
Empire of the Sun har med albumet "Walking on a Dream" solgt til platinum i hjemlandet og gull i Storbritania. Her hjemme lå albumet i seks uker på VG-lista, og har vært hyppig spilt på de fleste av landets radiostasjoner.
Hovefestivalen går av stabelen mellom 29. juni og 2. juli på Tromøya utenfor Arendal. Foreløpig er bl.a. Muse, Them Crooked Vultures, Dizzee Rascal, Gallows, As I Lay Dying, Serena Maneesh, Florence and the Machine +++ bekreftet.
FLERE NYHETER
Dagny med nytt album og Europa-turné
Etter den norske festivalsommeren tar Dagny med seg "Dancefloor Erotica" til Amsterdam, London og Berlin.
To nye låter fra Lysskår
Pål Angelskår fra Minor Majority og Sjur Lyseid fortsetter sitt norskspråklige prosjekt.
Weezer går for gull med nytt selvtitulert album
Hør «We Might as Well Be Strangers» en duett mellom Rivers Cuomo og Karly Hartzman fra Wednesday >>










